От: Екатерина Николова
Днес ще ви разкажем за още една визитка на България – Рогозенското съкровище.
- 165-те сребърни предмета са обявени за археологическото откритие на миналия век
- Мнозина смятат, че ритоните от Борово са липсващите части на празничния сервиз
Отиде ми лукът. Това била единствената мисъл в главата на бай Иван от врачанското село Рогозен, когато в ранната есен на 1985 г. лопатата му издрънчала на метал и разравяйки почвата, извадил от нея чудна чиния. Лъскава, сребърна, сякаш дошла от друг свят. Бай Иван поразбутал още малко земята и се хванал за главата – не една, а цели 65 необикновени паници. Украсени с чудни хора и животни. Работата определено намирисвала на съкровище…
Повече от три месеца Иван Димитров пазел в тайна находката си. Прибрал я и прилежно я скрил. Но не посмял да каже никому. Вярвал, че сподели ли какво е открил, археолозите и местната управа ще му разкопаят дворчето и ще сложат край на скромната му „реколта“. Накрая обаче не издържал. Страхът, че кметът един ден ще разбере и ще го накаже, надделял. Затова
сложил чудната посуда в торба
и отишъл при началството. Начетен човек кметът Борис Драмкин тутакси си дал сметка, че невероятните паници ще направят известни и селото му, и него. Затова бързо бил тревога във Враца. И страховете на бай Иван се сбъднали. Звездно трио археолози – доцент д-р Богдан Николов, Спас Машов и Пламен Иванов, пристигнали в с. Рогозен в първите дни на 1986 г., въоръжени с металотърсачи. И независимо от студеното януарско време, започнали да копаят двора. Не след дълго, малко встрани от паниците на бай Иван, намерили чудото – 100 сребърни съда с познала. Най-голямото тракийско съкровище в българските земи, а и в цяла Европа. Заслужено, малко по-късно находката била обявена на археологическото откритие на века. А в появата му на бял свят му всички видели Божи знак. Археолозите намерили безценните предмети на Богоявление – 6 януари.
Съдовете тежат общо 20 кг. И се разпределят в три групи: фиали – 108 броя, кани – 54 броя, и чаши – 3. С годините историята около намирането на първите предмети от Иван Димитров търпи най-различни нюанси. Като този, че бай Иван оправял двора си след прокопаването на напоителен канал и предал веднага предметите, воден от патриотични чувства. Но каквато и да е истината, днес тя е просто в графата легенди.
Първото представяне на Рогозенското съкровище е във врачанския музей, където може да бъде видяно и днес. То се съхранява в специална зала, оборудвана с най-модерни витрини и надеждна охрана. Рогозенското съкровище е една от визитките на България. Участвало е във всички значими международни изложби на тракийското изкуство, включително и в първата българска изложба в Лувъра, където бе видяно от над 4 милиона европейци.
Кой е майсторът
направил уникалните съдове? Изследователите са категорични – не е един. Предметите са събирани от няколко поколения тракийски царе между края на VI и началото на IV в. пр. Хр. Съкровището всъщност е владетелски семеен сервиз. Великолепието на съдовете е знак за богатство и величие. Многообразието на формите на съдовете пък свидетелства за вековна традиция в обработката на благородните метали – злато и сребро. Същото се отнася и за разнообразната и пищна украса, която носи чертите на самобитното изкуство на траките. Изобразените митологични сцени свидетелстват за богатия душевен мир на местното население. Върху съдовете от Рогозен е показана Великата тракийска богиня, съпътствана от своите свещени животни. Тя е представена като повелителка на природата и покровителка на животинския свят. Затова върху една от каните тя е яхнала лъвица и е въоръжена с лък и стрела.
Един от сребърните съдове е истински шедьовър – върху плоското му дъно е вградена емблема медальон с релефна фигурална украса. Пресъздадена е сцената как Херакъл прелъстява жрицата на богинята Атина – Авге. Подобни емблеми медальони са използвани за украсяване на гърба на бронзовите и сребърни огледала, появили се през втората половина на V и намерили широко разпространение през IV в. пр. Хр. Изображението върху фиалата от Рогозен е повлияно от творбите на
великия древногръцки архитект и скулптор Скопас
възстановил и украсил със скулптури храма на Атина в Тегея, твърдят специалистите по тракийско изкуство у нас.
Откриването на този съд, произведен в някое от ателиетата по Егейското крайбрежие, доказва наличието на активните контакти на местното тракийско население с останалите райони на античния свят. Той свидетелства за порасналите естетически изисквания на тракийската аристокрация, която е ценяла достойнствата на произведенията на гръцката класика.
Засега специалистите приемат, че последните предмети от уникалното съкровище са изработени през IV век пр. Хр. в град Беос на Мраморно море. Върху съдовете са открити надписи, свързани с цар Котис I. Един-единствен пази и името на негория син – Керсеблепт. Един въпрос обаче мъчи археолози и историци, откакто съкровището е открито. Къде са ритоните? Сред предметите няма нито един ритон. Обяснението, че сервизът е светски и ритони няма, защото са съдове, използвани в религиозни обреди, не издържа. Царската и религиозната власт при траките са едно. Затова на помощ идва
легендата за друго съкровище – Боровското
Празничният сервиз за вино, открит пред 1974 г. в русенската община Борово, се състои от три ритона, голяма купа и каничка с релефни сцени, изработени през IV век пр. Хр. в град Беос на Мраморно море. Стилистиката е сходна с рогозенската. Върху предметите са открити надписи, свързани отново с цар Котис I. Съдовете били употребявани в ритуални царски празненства като например при смяната на годишните времена, твърдят учените. Боровското сребърно съкровище се пази в Националния исторически музей, а единственото му копие се намира в Регионалния исторически музей в Русе. Изработването на репликата става възможно след като Община Борово спечели проект по Програмата за развитие на селските райони, свързан с развитието на културните традиции. Случайно или не и Боровското съкровище е открито при сходни обстоятелства като Рогозенското – трактористът Трайчо Стоев, орал земята в местността „Сиври тепе“, когато не щеш ли, от нея излетели странни сребърни неща…
Котис I е един от най-силните и най-магнетични тракийски владетели
Управлявал от 384 г. пр. Хр. до 360 г. пр. Хр. По сведения на Демостен, при възцаряването си, Котис получил златен венец и атинско гражданство. С него се свързва разцветът на Одриското царство. Няма данни за произхода и родословието му, но се знае, че в началото на управлението си провежда проатинска политика. След като стабилизира властта си и предприема мерки за сближаване с владетелите на трибалите и гетите, той започва да води активна външна политика, в която използва гръцка наемна войска и командири. Отношенията с Атина обаче се обтягат след основаването на Втория Атински морски съюз през 377 г. пр.н.е. Атиняните поставят свой военен гарнизон в Абдера. Котис използва нападението на трибалите над града през 376 г. пр. Хр. и опитва да го покори, но не успява.
През 365 г. пр. Хр. Котис нарушава съюза си с Атина и нахлува в Тракийския Херсонес, с което иска да разшири владенията си и да превърне държавата си в морска сила. Макар първоначално да е отблъснат с помощта на персийския сатрап Ариобарзан, окупирал Сестос, през 362 Ц 360 г. пр. Хр. Котис покорява полуострова с изключение на градовете Елайус, Сестос и Критоте, контролирани от атиняните. Все пак траките получават контрол върху егейското крайбрежие между териториите на гръцките градове. През 365 – 364 г. пр.н.е. натискът на тракийците става постоянна заплаха и сигурността на провлаците е застрашена. През декември 361 г. пр.н.е. битката за Тракийския Херсонес навлиза в решителна фаза. Тракийската заплаха е надвиснала над последните атински устои в Херсонес, като атаките на Котис I разстройват дълбоко Втория Атински морски съюз. Вероятно това е причината Котис на бъде убит. В края на септември 360 г. пр. Хр. двама от съветниците му го нападат и убиват по време на пиршество в двореца. Най-вероятно на масата са били предметите от двете съкровища. Явно поръчката е била от Атина, защото при завръщането си в нея двамата убийци са обявени за почетни граждани и получават златни венци. След смъртта на Котис Одриското царство се разделя на три части между сина му Керсеблепт, и другите двама претенденти за властта Амадок и Берисад. Враждата на тракийците с Атина улеснява победата на Филип II, който не след дълго предприема военни действия в Тракия и я покорява.
standartnews.com; rodbg