Побитите камъни е единствената естествено образувала се пустиня в Европа. Местността се намира на 18 километра от Варна, по стария път към София .
Побитите камъни всъщност е каменна гора от извисяващи се на височина до 12 метра колони от варовик.
Теориите за възникването на природния феномен са няколко, но недоказани.
Според една от тях преди 50 млн. години на мястото е имало море. Когато водите му се оттеглили скалите от дъното му били изложили на вятър и слънце и така се образували причудливите каменни фигури.
Според друга теория каменните гори всъщност са останки от корали.
Защитниците на трета версия са убедени, че в кухите колони , каквито са част от образованията, са се формирали първоначално около вкаменени тропически дървета, които при гниенето си са оставали стълботете с куха вътрешност.
Други са сигурни, че структурите са се формирали върху природни газови извори.
Или пък че каменната гора е сърцевината на скали, разрушени от времето.
За мястото има и много легенди.
Според една от тях великани пренесли камъните, защото искали да ги използват за градежа на българската столица Плиска.
В митовете не може без любов. Така че друга приказна версия разказва за млад момък, на който Бог разкрил името си и дарил безсмъртие. Но го предупредил, че ако го издаде, годините му отново ще са преброени. Младежът обаче се влюбил на брега на морето в приказна девойка. И помолил морските титани да му помогнат да я спечели. В замяна обаче те поискали да им разкрие името на Бога. Влюбеният момък не могъл да откаже, воден от любов. Затова на следващата сутрин подредил титаните в полето край днешна Варна и с телата им написал името на Бога. Господ трогнат от любовта на момъка и саможертвата му пък замразил телата на титаните и те до днес могат да се видят в местността Побитите Камъни.
Най-известната каменна група е Дикликташ. За да я разгледате плащате 3 лв вход. И после от въображението ви зависи дали ще оприличите каменните структури на имената които носят – камила, трон, стражите и други.
travelfinder.bg; rodbg