Начало Кухня.бг Да затворим лятото в буркани: Консервирана диня РЕЦЕПТИ

Да затворим лятото в буркани: Консервирана диня РЕЦЕПТИ

422
0

Динята е най-разкошният плод на лятото. Червен, сладък, сочен, изкушаващ.

Оказва се, че тази кулинарна прелест може да се запази и за зимата. Има различни рецепти, които успяват да съхранят слънцето и вкуса на лятото. Предлагаме ви няколко от най-сполучливите рецепти.

Най-популярни са тези за сладко, конфитюр и мед от дини.

За сладкото от диня са нужни 8 ч.ч. предварително изчистена от семките и пюрирана диня, 5 ч.ч. захар, 1 пакетче пектин и половин чаена чаша лимонов сок.

Начин на приготвяне: Смесете пюрето от диня със захарта и лимоновия сок в голяма тенджера. Сложете на котлона и оставете да ври на 220 градуса, докато се сгъсти. Разбърквайте често, за да не загори на дъното. Добавете пектина и оставете да се вари още 5 минути. Отстранете от огъня и налейте сместа в буркани. Затворете ги и стерилизирайте 10 минути.

Мармаладът от диня се приготвя от 2 кг диня, 2 кг захар за мармалад с желатин и кората и сока от 6 лимона.

Нарежете динята на парчета. Почистете семките, отстранете кората, а вътрешността нарежете на парченца. Смесете динята със захарта, нарязаната кора и сока от лимон и оставете да престои 4 часа. След това прехвърлете в голям съд, сложете на огъня и оставете 3 минути да поври. Готовия мармалад насипете в предварително подготвени бурканчета с капачка, затворете добре и ги сварете 5 минути обърнати наопаки.

Оказва се, че може да се направи и мед от диня. Той се е използвал в старите и трудни времена като подсладител. Може да се консумира и от диабетици, помага за сваляне на кръвното налягане.

Диненият мед е известен още като маджун и е традиционен за жителите на силистренското село Смилец. Те го приготвят по следния начин: дините се настъргват, изсипват се в обикновени съдове и се слагат на огън, докато се получи сок. После той се прецежда от семките и се вари отново до сгъстяването му.

Осолена и маринована в буркан

Динята може да се консервира осолена и маринована и ще внесе съвсем нов и различен вкус на трапезата ви. Има различни рецепти, ние ви предлагаме две.

За осолената диня ви трябват 2 кг плод, литър вода, 70 мл оцет, 3 с.л. захар и 1,5 с.л. сол. Смесете водата със захарта и солта и варете 13 минути. Добавете оцета. Разрежете динята на малки парченца и я поставете в трили-тров буркан. Напълнете го със саламурата. Завъртете капачките и затворете добре. Сложете буркана с капака надолу и оста-вете така, докато се охлади. Може да приготвите и други осолени плодове за зимата, които не са съвсем зрели и сладки.

Маринованата диня се приготвя по сходен начин. В трилитровия буркан нареждате на малки парчета диня, от която предварително сте отстрани-ли кората. Напълнете ги с вряща вода, по-крийте и оставете де-сет минути.След това се изсипва водата от буркана обратно в тенджерата и се добавят десет листа от касис, 2 листа от вишна и седем зърна черен пипер, а също 1 с.л. сол и 2 с.л. захар. За целия трилитров буркан е нужна само 1 с.л. оцет. Вари се десет минути и се изсипва обратно в буркана. Затворете капачката, обърнете буркана с дъното нагоре и покрийте с топло одеяло. След един ден отвийте и съхранявайте на хладно и тъмно място.

Мармалад от диня

Необходими продукти: 2 кг диня, 2 кг захар за мармалад с желатин и кората и сока от 6 лимона.

Начин на приготвяне: Нарежете динята на парчета. Почистете семките, отстранете кората, а вътрешността нарежете на парченца. Смесете динята със захарта, нарязаната кора и сока от лимон и оставете да престои 4 часа. След това прехвърлете в голям съд, сложете на огъня и оставете 3 минути да поври. Готовия мармалад насипете в предварително подготвени бурканчета с капачка, затворете добре и ги сварете 5 минути обърнати наопаки.

Компот от диня

Необходими продукти: диня – 1 бр., захар – 50 г за буркан, вода – около 100 мл

Начин на приготвяне: Отстранете кората на динята. Вътрешността се почиства от семките и се нарязва на малки около 1 сантиметър парчета. В бурканите се слага захарта, после динята. Водата трябва да е 100 мл, защото самата диня си пуска сок – иначе бурканите ще експлодират. След което бурканите се обръщат с капачката надолу и се оставят така 72 часа да може захар-та и всичко да се смеси.

Сладко от динени кори

За него са ви нужни 2 кг кори от диня, 1 кг кристална захар, 400 мл вода, 1 пакетче лимонтузу, 1 капсула ванилия

Корите от динята се обелват с картофобелачката от зелената част, но може да оставите малко за цвят. Нарязват се на малки кубчета /с къдравия нож става бързо и са по-красиви, макар че после не личат много/. Водата и захарта завират на огъня 10-на минути и се разбърква да се разтопи захарта, да стане бистър сироп. Коричките се сипват в горещия сироп. Варят се 40 минути от завирането, като се разбърква на умерен огън. Отдръпва се от огъня и се оставя да почине около един час /на този етап изглежда светло кехлибарено и коричките са поели от сиропа и са станали като стъклени/.

После сладкото се връща на огъня и се вари още 30 минути, до гъстота на рядък течен мед. Лимонената киселина се сипва 3-4 минути преди да се свали сладкото от огъня и се разбърква. Ароматизира се с ванилията и се разбърква.

Ангелина Димитрова – marica.bg; rodbg

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете Вашия коментар
Моля въведете Вашето име тук