Начало История.бг 19 септември 1918: Третата и последна битка от Дойранската епопея

19 септември 1918: Третата и последна битка от Дойранската епопея

456
0

На 16 септември 1918 частите на Антантата започват ново масирано настъпление срещу Дойранската позиция, като срещу защитаващата я Девета плевенска дивизия, която по това време е в състав 58, 17-и, 33-ти и 57-и пехотни полк, както и 34-ти полк в дивизионен резерв и 4-ти полк в армейски резерв (около 30 000 души) са хвърлени 4 английски и 2 гръцки дивизии с числен състав над 75 000 души, под командването на генерал Джордж Милн. В резултат на двудневните ожесточени боеве Съглашението губи 11 673 убити и ранени и 547 пленени срещу 1736 убити и 1000 ранени българи. Цели английски полкове оставят костите си в подножието на върховете Дуб и Кала тепе.

Karasouli Polykastro British Military Cemetery.jpg
Британското военно гробище при Ругуновец в близост до Дойран

В същото време обаче е извършен пробивът при Добро поле и командващият Девета дивизия генерал-майор Вазов получава заповед за отстъпление. Победата при Дойран все пак е използвана, за да може водената от Андрей Ляпчев българска делегация на преговорите за примирие в Солун да издейства България да не бъде окупирана от войски на балканските държави.

Иван Луков, Андрей Ляпчев и Симеон Радев по време на преговорите по Солунското примирие през 1918 година

Генерал Владимир Вазов, командир на 9-а дивизия, пише по-късно:

Vladimir Vazov.jpg

генерал Владимир Вазов

„Цели камари от хиляди трупове задръстиха скатовете… Това не бяха наемници сенегалци или араби, а чистокръвни англичани от Лондон, Бирмингам и Кембридж.“

Английският премиер Лойд Джордж пише по-късно:

David Lloyd George 1915.jpg
Дейвид Лойд Джордж
министър-председател на Обединеното кралство по време на Първата световна война и последният либерал избран на тази длъжност.

„В никоя война англичаните не са давали наведнъж толкова много жертви, както при Дойран.“

В 1928 година в Плевен се издава вестник „Дойран“ по случай десетгодишнината от Дойранската епопея.[

В 1936 г. в Лондон се организира честване за края на войната. От българска страна делегацията ръководи ген. Владимир Вазов. Когато слиза от влака на гара Виктория, на перона е подреден блок на английската армия, а командващият церемонията дава заповед:

„Сведете знамената! Преминава победителят при Дойран!”

wikipedia.org; rodbg

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете Вашия коментар
Моля въведете Вашето име тук