Образователният министър заяви категорично, че подобни практики са противозаконни и биха довели до наказателна отговорност
Събирането на нерегламентирани такси от родителите и учениците в образователната система е незаконна дейност там, където тя се практикува. Това категорично заяви в отворено писмо образователният министър – Красимир Вълчев, изпратено до всички държавни и общински директори на училища, детски градини, ясли, министри на културата и спорта, както и кметове.
„Набирането на средства под формата на дарения трябва да става при спазване на принципа на доброволност и на личната воля на дарителя. Вземането на решение от органите на настоятелството или от ръководството на училището за събиране на определена сума, като дарение от всички родители, не е в съответствие с доброволния характер на дарителството. При набиране на средства от дарения, в специална книга за даренията, в институцията задължително се отбелязва видът, количеството, стойността, номер и дата на счетоводния документ за получените и предоставени дарения, данни за дарителите, както и се издава свидетелство за дарение в два екземпляра„, се казва в писмото на министър Красимир Вълчев.
Задължителното образование в България е безплатно и всички разходи по него се поемат от държавните и общинските бюджети.
Всяка форма на допълнително таксуване е ясно регламентирана в Закона за предучилищното и училищното образование.
kanal3.bg; rodbg













![152206_660_370[1]](http://rodbg.com/wp-content/uploads/2020/09/152206_660_3701.jpg)






