Начало История.бг На този ден през 1989 г. Митеран покани 12 български интелектуалци на...

На този ден през 1989 г. Митеран покани 12 български интелектуалци на закуска

477
0

Велика дата за свободата ни! На този ден през 1989 година френският президент Франсоа Митеран пристига в София и кани на работна закуска 12 български интелектуалци. Тя се състоя на следващия ден.

В началото на 1989 режимът на Тодор Живков изпада в сериозна изолация заради провеждания Възродителен процес и заради охладняването на отношението на Михаил Горбачов към Живков, който не следва курса на перестройка. Наред с това задлъжнялостта на страната към западни банки е все по-тежка. Всички тези обстоятелства правят посещението на Митеран особено важно за режима. 

По искане на френската страна е организирана среща с 12 български интелектуалци. Мнозинството сред тях принадлежат към една от водещите „неформални организации“ – Клуб за подкрепа на гласността и преустройството, чиято конфронтация с режима към този момент набира сили. 

Българските участници са поетесата Блага Димитрова, Желю Желев, Николай Василев, Радой Ралин, Копринка Червенкова, Алексей Шелудко и Стефан Продев и др. В закуската участие вземат писателите Йордан Радичков и Ивайло Петров, журналистът Барух Шамлиев, кинорежисьорът Анжел Вагенщайн и художникът Светлин Русев. 

Макар българските медии да премълчават за „закуската“ и за нея да е съобщено единствено по западните радиостанции, тя има голямо значение за развитието на българското дисидентско движение. 

Росен Саръмов – marica.bg; rodbg

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете Вашия коментар
Моля въведете Вашето име тук