Да бъде изготвена карта на всички места в областта, на които са се обособили сметища, както и на находищата за добив на инертни материали – такава е идеята на прокуратурата, полицията и областната управа в Пловдив.
„Въз основа на тази карта ще бъде изградено видеонаблюдение за установяване на нарушителите, както и на онези институции и служби, които не са си свършили работата по контрола върху тези дейности“ – разясни говорителят на Окръжната прокуратура Галина Андреева. Тя призова всяка една институция да си свърши работата в тази насока, за да бъде спряно замърсяването и увреждането на околната среда. Така ще се спестят всички разходи за почистване и възстановяване на природата, които държавата и общините правят след установяване на замърсяването – подчерта Андреева.
От обявяването на пандемията у нас досега Районната прокуратура в Пловдив е образувала 219 производства на граждани, нарушили карантината. 119 от тях са бързи – отчете председателят на Районната прокуратура Чавдар Грошев.
Той допълни, че най-тежката присъда е получил пловдивчанин през май, миналата година, който влязъл в София с полет от Мюнхен. Той посочил пловдивски адрес за карантината, но не бил открит на него. Тъй като нарушителят бил с криминално минало и бил вече осъждан, след акта на прокуратурата Районният съд му е наложил наказание от реални 3 месеца затвор и 10 хил. лева глоба – припомни Грошев. Той подчерта, че Пловдив е сред първите градове, в които са наложени осъдителни присъди на граждани, нарушили карантината.
Апелативният прокурор Тодор Деянов отчете, че като цяло има спад на престъпленията в областта през миналата година, като няма нито една регистрирана телефонна измама.
Един от приоритетите на пловдивската полиция е борбата срещу разпространението на наркотиците, като за миналата година е задържана дрога за 5 млн. и 200 хил. лева – отчете директорът на полицията в града Йордан Рогачев. Той също отчете, че битовата престъпност в условията на пандемия също е спаднала.
Радио Пловдив;РодБГ