През първата седмица на март, когато заведенията отвориха, имахме най-големият наплив на новорегистрирани работещи през бюрата по труда за целия кризисен период досега. Това каза пред БНР икономистът Адриан Николов от Института за пазарна икономика.
За много от предприятията това да работят в условия на локдаун вече не е необичайно, отбеляза Николов в предаването „Преди всички“.
„За големите преработващи предприятия, за цялата ни индустрия въвеждането на нов локдаун или не е без всякакво значение. Това беше проблем първия път, когато имаше голяма несигурност, затваряне на граници, несигурност в пратките и т.н. Тук говорим най-вече за бизнес, свързан с хотели и ресторанти, с културния сектор, спортния. Особено ресторантьорският бизнес се усети малко по-освободен в началото на месеца, нае хора, тръгнаха поръчки, цялата верига с доставките тръгна, а сега отново се налага да прекратят работа инцидентно и неочаквано.“
Според Николов големият проблем идва от това, че немалка част от икономиката е принудена да работи в условия на много голяма несигурност кога отново ще се наложи административно да бъде затворена.
Адриан Николов изрази скептицизъм, че новите ограничителни мерки ще останат само за десет дни.
Прехвърлянето на топката между централната и местната власт относно това кой да бъде водещ в налагането на мерките създава допълнителна несигурност за бизнеса, смята той.
В контекста на Европейския съюз ние продължаваме да сме с едни от най-добрите бюджетни показатели на фона на големи страни като Франция, Испания и Италия, посочи още анализаторът.
Радио Хоризонт;РодБГ