Учителите трябва да адаптират програмата на учебния материал спрямо онлайн обучението. То трябва да е съпроводено с по-креативно представяне, по-къси часове и повече почивка за учениците. Становището е на асоциация „Осъзнати родители“.
Ролята на учителя в онлайн процеса е много голяма, коментира Анита Гергова от асоциацията. Той може да адаптира материала според децата и ситуацията.
„В момента се опитваме това, което ни е по програма да го представим през онлайн, а това не е възможно, защото програмата е създадена за присъствени часове. И тук вече трябва да се мисли как да се адаптира програмата към условията, в които работя, може би ще съкратя нещо, може би самото представяне ще е различно. Може би, ако е урок по история, защо не просто детето да изгледа, особено за по-големите, един документален исторически филм. Вероятно ще научи много повече, отколкото сухото представене в час по история. Трябва да се мисли по-креативно и по-различно“
Дължината на онлайн уроците трябва да е съобразена с учениците, не може да се очаква децата да прекарват цял ден пред устройствата, категорична е Гергова
„Вероятно по-къси часове, повече почивка, за да може детето да става да се движи. То възрастен човек да седи четири часа на компютъра е изключително натоварващо“
Нейният съветът е:
„След като свърши обучението да подсигурят движение на детето, така че да има максимална почивка на очите и мозъка, а това се случва през движение. Ако могат да излязат с детето до магазина или да обиколят блока или къщата, да дадем възможност на тялото да се движи, да поеме въздух детето, да почине“
Радио Бургас;РодБГ