Не трябва да се консумира прясно изпечен хляб, особено от хора, които страдат от заболявания на стомашно-чревния тракт, като гастрит, язва или имат доказан колит.
„Вкусният и ароматен прясно изпечен хляб се различава по структура и състав от престоялия продукт. На първо място, той има по-висока киселинност”, казва Мария Черняева – лекар и диетолог в клиниката по естетична медицина „Seline”, цитирана от БГНЕС.
В случай на нарушения в работата на стомашно-чревния тракт такава храна може да доведе до обостряне на хроничните заболявания.
„С
течение на времето киселинността и другите свойства на хляба се
променят. Достатъчно е да изчакате осем часа, или най-добре един ден, и
печените изделия ще станат по-малко вредни за организма”, казва
Черняева.
Вчерашният хляб или дори сухарите са по-здравословни за стомаха от пресния, мек и привлекателно миришещ хляб.
Апетитът за прясно изпечени хлебни изделия е подобен на зависимост, която ни принуждава да консумираме понякога големи количества от тестените изделия.
„Ядем повече пресен мек хляб, преди всичко заради вкусовите и обонятелни усещания. Това е като наркотично вещество, като гладът за сладко. Тази функция често се използва в магазините – те специално пекат хляб на място, така че клиентите, привлечени от миризмата, да купуват по-големи количества”, обяснява диетологът.
Радио София;РодБГ