Благовещение, известен у нас и като Благоец или Благовец, е един от най-големите и почитани християнски празници, който се празнува още от 7 в. не само от Източноправославната, но и от Римокатолическата църква. Чества се на 25-ти март.
Това е денят, в който Дева Мария разбира, че е заченала син, който ще се казва Иисус и ще бъде почитан от целия народ. Това е и денят, в който освен на Цветница, Българската Православна Църква разрешава консумацията на риба по време на 50-дневните Великденски пости. Това се случва единствено ако 25-ти март не съвпада със Страстната седмица, когато постите не могат да включват риба в менюто си.
На Благовещение не е разрешено и извършването на всякакви домакински дейности, стига те да не са наложителни. Изключение прави единствено готвенето, защото на всеки християнски празник трябва да има и празнична трапеза.
По стара традиция всеки трябва да излезе от дома си сит и с пара в кесията, та ако го закука кукувица, през цялата година да е сит и богат. Когато чуят първата кукувица, жените в Родопите завързват единия край на забрадките си, а след три дни го отвързват и гледат какво има в него. Ако има зеленко, тревичка, това е добър знак, че ще бъдат здрави.
Ето защо не само поради достатъчното свободно време, но и заради посрещането на самия празник трапезата на Благовещение заема главно място в посрещането на празника. Тогава, освен риба, по традиция се приготвят баници, питки и лучници и е позволена консумацията на вино.
По традиция на Благовец всеки трябва „да се хване за зелено”, т.е. да хапне коприва, киселец, лапад – „за нова кръв”.
Именно поради тази причина, ако все още не сте наясно кое как се приготвя, а същевременно искате да впечатлите близките си, Ви предлагаме 2 изключително лесни и същевременно много вкусни рецепти за традиционни ястия, поднасяни на този светъл християнски празник.
Скумрия на фурна с ароматни билки