Изтече срокът, в който туроператори и турагенти можеха да кандидатстват за държавна помощ за преодоляване на последиците от пандемията от COVID-19.
Общо секторът у нас се подпомага с 51 млн.лв, а помощта, която всеки един от туреоператорите и турагентите може да ползва е предназначена приоритетно за възстановяване на суми на пътници, чиито туристически пакети са анулирани поради пандемията между 1 март и 31 декември миналата година.
Средствата за сектора, според европейските регулации са една от мерките, които трябва да подпомогнат сектора и рестартират един от най-тежко засегнатите сектори в икономиката.Голяма част от българските туристи потърсиха парите от провалените си почивки и пътувания още в самото начало на пандемията, дори преди да стане ясно какъв ще е механизмът.
Това доведе и до повече търсене на правата на туристите, коментира мениджърът на единствената у нас онлайн платформа за защита на правата на потребителите – Justice to me, Жана Захова.
Както във всеки бизнес, и тук има коректни търговци с добри финансови разчети, но и такива с обратен знак – отказващи комуникация и дори стигащи до агресия.
Въпреки това обаче, вече има няколко десетки разрешени или все още в процес на разрешаване казуси с обезщетения за провалени пътувания, посочва Захова.Изпълняваната към момента мярка за туроператори и туристически агенти ще се прилага до 5 април, след това влиза в сила нова схема за държавна помощ за туроператорите и турагентите.
Те ще могат да получат безвъзмездни средства в размер до 15 на сто от оборота им без ДДС през 2019 г., но не повече от дължимата сума по туристическите пакети за неосъществени и провалени пътувания заради пандемията.
Радио Варна;РодБГ