Що е то смехотерапия и как смешното може да тонизира организма ни? Отговорите от Мария Балтаджиева, организатор на курсове по Смехотерпия
Смях, който лекува. Може ли нашите „ха-ха-ха“ или „хи-хи-хи“ да са се отразяват добре на психическото и физическото ни здраве? „Изотопия“ отиде на Смехотерапия, за да провери това.
В дебрите на здравословното забавление ни развежда Мария Балтаджиева, координатор и организатор на курсовете по Смехотерапия за Североизточна България. Самата терапия е разработена, като лекциите се провеждат от психолога Моника Балаян.
Вътрешен смях
„Курсовете са комплексни, набляга се основно на отношение към собственото тяло“,
казва Балтаджиева. Заниманията включват физически упражнения, както и
такива с медитативен характер и отношение към тялото.
„Необходимо е да се обърнем навътре към себе си, за да търсим доброто настроение и здравето, а не да чакаме някой отвън да ни развесели, за да ни създаде настроение“, уточнява Балтаджиева. По думите й основното е създаването на вътрешно състояние, за да може организмът да е здрав: „Смехът, който идва отвътре от тялото от стомаха, от корема, той дава здравето, той създава вибрации вътре в тялото, които помагат за тонизиране на организма.“
Основната идея е да човек да има необходимостта да извади смеха и емоцията от себе си, да не я потиска, а дори да я предизвика сам.
Шарено и смешно
Групите са шарени – хората в тях не са разпределени по пол, възраст или професия. „Смехът не подбира, нито професия, нито възраст. Смехът е необходимост, която прави човека свободен. Ако иска човек да бъде свободен, ще го направи“.
Някои идват от любопитство, просто за да видят какво е.
Мария Балтаджиева: „Нещата зависят от настройката, с която човек идва на тези занятия. Ако идваш с идеята да помогнеш на себе си, да подобриш и промениш живота си, тогава нещата се случват много по-лесно. При тези, които се съмняват, е много по-трудно да се изкара този вътрешен смях“.
Радио Хоризонт;РодБг