Възстановяването на българската държава след Освобождението слага началото на собствен културен живот и европеизация на страната. В първите години в България пристигат много чужденци – специалисти в различни области – изкуство, култура, архитектура и др. Така постепенно се оформя видът на новото следосвобожденско българско изкуство именно от тях.
Сред пристигналите от Европа художници Центърът „Българо-европейски културни диалози“ към НБУ открива имената на четирима италиански майстори, преподавали рисуване в български гимназии в последното десетилетие на 19-и век и оставили следа в художествения живот на страната ни.
Това са Луиджи Болонгаро, Цезар Дрог, Джорджо Канела и Антонио Канела. Луиджи Болонгаро е преподавател по рисуване във Варненската държавна мъжка гимназия, където е преподавал и Джорджо Канела. Пътят на Цезар Дрог пък е свързан с гимназията в Пловдив.
Италианските
художници участват в художествения живот на страната ни и техни творби
се откриват както в държавните галерии, така и в частни колекции.
Какво ги привлича в България и какъв е приносът им за развитието района? Къде откриваме свидетелствата за техния престой у нас и какви са резултатите от културния обмен с Италия от тези далечни времена?