Абсолвентките по моден дизайн от АМТИИ представиха дипломното си ревю
С молива над скицата и прецизни пръсти около иглата на шевната машина четири момичета изминаха пътя от идеята до цялостна завършена колекция. Прекрачиха от ателиетата на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ направо в модната индустрия.
Всичко това – по време на пандемия, която наложи да гледат онлайн на екран наставленията на преподавателя по конструиране и проектиране на облеклото, като сами чертаят кройки на кухненската маса у дома.
Абсолвентките от специалност „Дизайн на облеклото“ Полина Димова, Ива Станева, Емилия Клевец и Костадинка Богданова представиха своите дипломни колекции на ревю, в което дефилираха модели на агенция „Визаж“. Всяка от младите дизайнерки отправя своя провокация – нашепва зов за помощ на наранената природа, грабва цветове и блясък от цирковата арена, за да ги втъкне във вечерно облекло, играе с нежността и строгостта в душата на жената или потъва в дълбините, обитавани от морските нимфи нереиди.

В последната година от следването си оставям на тях да изберат темата на своята колекция, разказва преподавателката им доц. Динка Якимова-Касабова. Само за два семестъра четвъртокурсничките трябва да създадат концепция и да я реализират в колекция, като всеки детайл мине през ума и ръцете им. Това включва и философия, и проучване на материали, и дълги опити с хартиените кройки и карфиците около манекена. В крайна сметка, всеки създава портфолио, което съдържа описание на идеята му, източника на вдъхновение, извършеното авторско проучване, техническите скици и професионална фотосесия на вече готовите облекла.

Обсъждаме всичко, но ги оставям да следват своята посока, казва доц. Динка Якимова-Касабова. Работейки над колекцията, всяка от студентките й трябва да има предвид конкретна таргет група, към която са насочени моделите, да направи свое проучване на потребителите и да отправи към тях лично послание. „Идеята е не просто да създаваме красиви дрехи, а да кажем с тях нещо на хората – независимо дали ще се носят в ежедневието, по официални поводи, или ще бъдат видени само на подиума“, добавя тя.
По пътя от идеята до завършената колекция в трудната година на хибридно обучение курсът преживял и много емоции в личен план – 3 сватби и раждането на едно бебе.
Групата е малка, защото по традиция АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ приема в специалност „Моден дизайн“ само 8 студенти. Конкуренцията в бранша е огромна и няма нужда ние да дипломираме хора, които после трудно ще намерят своето място на пазара, обяснява проф. Якимова-Касабова. Стремежът е да бъдат подготвени малко, но наистина способни модни дизайнери. И ръководителката им се чувства удовлетворена, когато в края на следването вижда Полина, Ива, Емилия и Костадинка тъкмо в тази светлина.
„Пропукване“: Обгорената природа крещи за помощ
Да ушиеш гащеризон, а след това да прогориш в него дупки с очернени краища. За някого може да изглежда нелогично. Това обаче е начинът на Ива Станева да говори чрез модата за опожарените гори, наранената земя и това, което й причинява човекът.


Колекцията й „Пропукване“ интерпретира темата за екологията, след като вече десетилетия учените алармират за нуждата от промяна в начина на живот, който убива планетата, причинява глобалното затопляне, унищожава цели популации от животински видове, драматично променя очертанията и растителността на цели континенти.

Модната колекция на Ива е вдъхновена от примера на големите модни марки и дизайнери, които отправят послания за преосмисляне на ценностите. Бавното разпадане на досегашния ни живот е историята, която е разказана в колекцията й от 8 модела.

Пропукана земя и обгорени материи пресъздават болката на природата и обитателите й. Акценти в някои модели са изкуствени цветя, които авторката направила от ненужна пластмаса – за да напомнят за загиващата красота на флората. Изсъхнали клони на дървета, които спират да цъфтят, рисуват сивия пейзаж на бъдещето.

Земните тонове са придружени от графични черни принтове – за да пресъздадат повяхващата бленда, през която гледаме какво причиняваме на света около нас.


Ива от село Житница използвала и черни сламки, които е съшила в ефектни елементи от моделите си. Редува абстрактните форми с плътни и прозрачни материи, за да създаде контрастите, които често виждаме около нас – черните белези, които човекът оставя в хармоничния крехък свят на природата.

Иска ми се колекцията ми да накара хората да се замислят и да се опомнят, казва Ива Станева.

От нежността до строгостта – докато детето спи
Най-трудното за Костадинка Богданова не било нито да измисли своята концепция, нито да я реализира, а кога да намери време за кроене, шиене и стъкмяване на портфолио. Майката на 6-месечно бебе творила, докато пеленачето спи, най-вече посред нощ.
Костадинка интерпретира темата „Душата на жената“, като е „скроила“ тоалети на крайностите в женската природа.

„Достоевски казва, че красотата ще спаси света, а красивата същност на човека е душата, чийто прекрасен чувствен символ е жената – размишлява младата дизайнерка. – Жената е красиво, нежно и тайнствено същество. Може да бъде добра и зла, нежна и строга, грижовна и безотговорна.“
В колекцията на абсолвентката от АМТИИ нежността се разпилява в десени на точки, а строгостта наднича зад „решетката“ на райето.
Дипломната колекция за Костадинка е начало на неин собствен бранд. Чувства се подготвена да пробие в голямата конкуренция. Знае, че това е професионалният й път, отдавна – преди специалност „Дизайн на облеклото“ в АМТИИ е завършила Професионалната гимназия по облекло „Ана Май“. Предизвикват я най-вече официалните облекла.
Вечерната рокля – ала Цирк дю Солей и Стивън Кинг
Циркът на 20. век и романите на Стивън Кинг вдъхновили Полина Димова за дипломната <210> колекция „CIRCUS“. Абсолвентката от Казахстан е дете от смесен брак, баща й е българин. Когато избрала да учи у нас, прочела за различни университети. И реших да стана дизайнер, спомня си Полина. На финала на следването си сега е във водовъртежа от цветове и емоции, с които заслепява, учудва и забавлява едно цирково представление.

Съвременното цирково изкуство претърпява множество промени - дресурата на животни остава в историята, все по-голяма роля за въздействието имат дизайнът на костюмите, авторската музика, играта с осветлението, които създават бляскавата атмосфера под купола. Полина посяга към ефектите на едни от най-приказните представления на Цирк дю Солей, Театро Зинзани, Цирк Уиндърлуст и Цирк Оз, за да ги пренесе на едно официално вечерно парти.

„Вдъхновението за „CIRCUS“ дойде от приказната атмосфера на шапитото, която е пресъздадена в оживлението под купола, загадъчните тъмночервени завеси с изненади зад тях, от блясъка на арената - казва Полина. – Артистите заслужават възхищение и признание за вдъхновението, с което играят и споделят живота си под цирковата шатра. Един от ключовите моменти в колекцията ми е създаването на илюзии с помощта на текстурата на плата – кадифе, тюл с флог на точки, металически покрития, ресни, мрежа. Ефектите на брокат и пайети придават усещане за блясъка на арената, преплетен с магически лукс. Контрасти в съчетанието на цветовете, контрасти между деликатни материи и бляскаво сребро и злато, потъващи в меко кадифе. Контрасти в образите, заснети между светлината и сянката.“

Нишки от водорасли в дрехи на морски божества
Преди 10 г. Емилия Клевец от Естония дошла на почивка на нашето море, където семейството й има апартамент. „Какво ще кажете да останем тук?“, подметнала един ден майка й. И останали.
Кой да знае тогава, че Емилия ще реши да учи дизайн на облеклото в АМТИИ, а дипломната й колекция ще е отново свързана с морето, но този път чрез морските божества ще се „гмурка“ в неговата дълбочина, причудливост и стремителност?

Колекцията „Нереиди“ е вдъхновена от древногръцката митология – нереидите са морските божества, нимфи и дъщери на Нерей и океанидата Дорис. Според легендите са предсказвали бури и са показвали на рибарите места за добър улов. Водели идилично спокоен живот в морските дълбини, забавлявайки се с премерените движения на своите танци. В топли и лунни нощи излизали на брега и организирали музикални състезания с тритоните или пеели със земните нимфи. Почитани са от крайбрежните жители и островитяните, в чиито култури има много легенди за тях.


Вдъхновението на Емилия Клевец за цветовете в колекцията е от фрагмент от картината „Хилас и нимфите“ на Уилям Уотърхаус, рисувана през 1896 г. С помощта на генератор от цветната палитра на картината са взети няколко цвята, които са основни в цялата колекция – слетлорозово, светлосиньо, пастелно зелено, папратово зелено, кафяво и светла слонова кост. Материите пресъздават движението на водата, тюлът и преплитането на нишки и ленти от плат напомнят рибарските мрежи. Изкуствена кожа със змийски принт е превърната в текстура от рибешки люспи. Морето присъства буквално в колекцията – нишки от водорасли са вплетени в дрехите.

В колекцията са използвани над 500 м нарязани текстилни ленти, с които са направени отделни акцентиращи елементи, или са послужили за оформяне на цялостния силует. „Нереиди“ разказва за морето, съчетавайки в себе си легенди, мистичност и послания, вплетени в стари текстилни техники. Усещане за безкрайно, дълбоко и необятно море. Докосващо безкрайно дълбоко“, казва авторката.

Снимки: Наташа Манева и Таня Върбева
Елица Кандева – marica.bg; rodbg